Пътуващ семинар до МАКЕДОНИЯ

ПЪТУВАЩ СЕМИНАР ДО МАКЕДОНИЯ

ПО БЪЛГАРСКИТЕ СЛЕДИ

1-4 март, 2019

 

        Скъпи приятели,

Заповядайте на нашия пътуващ семинар до Македония. За пореден път ще минем по безспорните българки следи в градове като Лесново, Битоля, Охрид, Струга, Дебър; ще посетим столицата на цар Самуил и крепостта му в Охрид; пещерата на Св. Гаврил Лесновски – един от първите посветени Богомили; манастири от времето на Първото българско царство, ще минем по стъпките на Кирил и Методиевите ученици; ще се върнем и още по-далеч в историята в римските градове Хераклея Линкестис и Стоби; ще опитаме и от македонската кухня в съпровод на македонска музика.

 

ПРОГРАМАТА:

Ден 1 ( 01.03.2019г.)

София – Кюстендил – Лесново – Богомила – Битоля – 455 км

07.00ч. – Отпътуване от София ( автогара ,,Сердика” – до Централна автогара) за Лесново (226 км.) Пристигане в Лесново и разглеждане на Лесновския манастир и богомилската пещера на Гаврил Лесновск

Лесновският манастир е едно от книжовните средища на българщината през Средновековието. Манастирската църква има ценна зография, която датира от XIV век. Гаврил Лесновски е един от тримата велики последователи на Св. Ив. Рилски и един от първите посветени Богомили.

Пещерата на Гаврил Лесновски

Отпътуване за Богомила ( Лесновски манастир – Богомила-121 км). Кратка почивка в богомилския град. Отпътуване за Битоля – вторият по големина град в Македония. Известен е като “градът на консулите” още от времето на османската империя, поради големия брой консулства на много европейски държави, открити тук поради важното му търговско значение. ( Богомила – Битоля -108 км). Настаняване в хотела.

 

По желание вечерна разходка в Битоля: часовниковата кула (Саат кула), символ на града, Широк сокак, църквата “Св. Димитър”. Възможност за фолклорна вечер в хотела. Нощувка.

 Ден 2 ( 02.03.2019г.)

Битоля – Манастира ,,Св. Наум” – Охрид – Калишта – Струга – 95 км

 07.00ч. – Закуска. Разглеждане на древния град Хераклея Линкестис -намира се до самия град Битоля.

Името на града произлиза от Херакъл, митологичния герой, смятан за родоначалник на македонската царска династия Аргеади, а Линкестис (от гръцки земя на рисове) е античното име на областта. На мястото на днешна Битоля през IV в.пр.Хр. Филип Македонски основава древното селище Хераклея Линкестис.).

Отпътуване за манастира ,,Св. Наум” ( Битоля – Св. Наум -69 км). Разглеждане на манастира

Манастирът е построен през 893-900 година от свети Наум Охридски, най-младият от първите ученици на свети Кирил и Методий, съдействието на българските царе Борис и Симеон. След като прекратява учителската си дейност, през 900 година Наум Охридски се оттегля в този манастир. След смъртта му манастирската църква започва да бъде наричана с неговото име. В нея се съхраняват мощите му). Разходка в старата част на Охрид.

Отпътуване за Калища ( Охрид – Калишта -21 км). Разглеждане на манастира „Св. Богородица Калишка“

В манастира е запазена старата църква- „Рождество Богородично“ от XV век. Част от нея е вградена в пещера и има стенописи от втората половина на XVI век).

Отпътуване за Струга ( Калища – Струга -5 км). Вечерна разходка в Струга. Настаняване в хотел. Нощувка.

Ден 3 ( 03.03.2019г.)

Струга – Вевчани – Дебър – Бигорски манастир – Скопие

07.00ч. – Закуска. Разглеждане на Струга – къщата музей на Братя Миладинови, църквата „Св. Георги“ и др.

Отпътуване за Вевчани (20 км) Името произлиза от старобългарското вьсь – село. Разглеждане на архитектурния резерват и църквата „Св. Никола“.

 

 Отпътуване за Дебър ( Вевчани – Дебър -47 км). Разходка из Дебър. В периода XVII-XIX век се развива Дебърската художествена школа, чиито представители са изработили съществена част от иконостасите в България  и днешна Република Македония.

Отпътуване за Бигорския манастир (Дебър – Бигорски манастир – 20 км). Разглеждане на Бигорския манастир „Св. Йоан Кръстител, построен по времето на Цар Самуил и свързан с българската история. Името ,,бигорски ‘’произлиза от камъка бигор, от който са скалите в района.

Отпътуване за Скопие. ( Бигорски манастир – Скопие -114 км). Вечерна разходка из центъра на Скопие :площад “Македония” с паметника “Воин на кон”, Каменният мост – символ на града; паметникът на Филип Македонски; старият квартал Вароша – скопската чаршия; църквата “Св. Спас” със саркофага на Гоце Делчев.

Настаняване в хотел.Нощувка.

 Ден 4( 04.03.2019г.)

Скопие – Стоби – Крива Паланка – Осоговски манастир – София

07.00ч. – Закуска. Отпътуване за Стоби (Скопие – Стоби -79 км). Разглеждане на античния град Стоби на устието на реките Черна и Вардар, чиито останки са най-големият археологичен комплекс в Република Македония).

Отпътуване за Осоговския манастир ( 106 км). Разглеждане на манастира – комплекс от сгради, сред които изпъкват двете църкви “Свети Йоаким Осоговски” с мощите на легендарния основател на манастира, и “Св. Богородица”, известна с извора с целебна вода.

Отпътуване за София ( 145 км). Пристигане в София вечерта.

Цена: 325 лв. ( от София)

        Доплащане:

    • 20 лв. ( за тръгване от Пловдив – бензиностанция ,,Лукойл” на Карловско шосе)
  • 30 лв. ( за тръгване от Ст. Загора – паркинга на баня ,,Пиперка”)

 

!!! Тръгването от Ст. Загора и Пловдив се осъществява при минимум 10 човека

  • За единична стая –90 лв.
  • Застраховка за лица над 65г. – 5 лв.

Цената включва:

  • 3 нощувки със закуски ( 1 нощувка в Битоля , 1нощувка в Струга, 1 нощувка в Скопие )
  • транспорт с автобус
  • екскурзоводско обслужване
  • лекционен курс от проф. Д. Попхристов
  • застраховка за лица до 65г.
  • магистрални, пътни и гранични такси

Цената не включва:

  • входни такси за посещаваните обекти
  • фолклорна вечер – около 20 евро

Входни такси за посещаваните обекти:

  • Манастирът ,,Св. Наум” – 100 денара ( около 3,50 лв.)
  • Хераклея Линкестис – 100 денара ( около 3,50 лв.)
  • Св. Спас и Музеят на Гоце Делчев, Скопие –120 денара ( 4 лв.)
  • Стоби – 120 денара ( 4 лв.)

 

Допълнителна информация:

    • Записването се извършва в офиса на ТА ,,Ирбис 0” ( гр. Ст. Загора, бул. ,,Руски” 56 А) чрез имейл или по телефона
    • При записване се изисква следната информация от туристите : трите имена, ЕГН, ЛК №…, изд. на …от…, адрес, тел. за контакт и имейл, място на качване, с кого искате да бъдете настанени в една стая. Желателно е информацията да се изпрати в писмен вид по имейл.
    • Настаняването в хотела се извършва в двойни стаи. В случаите, когато няма с кого да бъдете комбинирани, настаняването се извършва в тройни стаи или в единични стаи ( ако хотелът разполага с тази възможност). За единичното настаняване се извършва доплащане.
    • Местата в автобуса се определят по реда на внасяне на капаро и започват от трети ред седалки. В случаите, когато турист желае да бъде настанен на втори ред седалки, се доплащат 20 лв. на седалка ( общо 4 места). Когато тези места се изчерпат, туристът се настанява според реда на внасяне на капарото.
    • При записване се заплащат 30% от пакетната цена (ако записването се прави до 30 дни преди датата на отпътуване . След този срок се внася цялата сума).
    • Ако туристът желае, може да внесе цялата сума еднократно при записване.
    • Капарото се внася на място в офиса на ,,Ирбис 0” или по банка.
    • Резервацията се счита за валидна след внасяне на капаро и подписване на договор между туриста и ТА ,,Ирбис 0”
  • Банкова сметка на ТА ,,Ирбис 0”:BIC: FINVBGSF

 

    • IBAN: BG26FINV91501014736155
    • Първа инвестиционна банка
    • Email: irbis0@abv.bg
    • Тел.: 0886405484 – Цветана Попова ( за въпроси, свързани с програмата)         042230264 – тел. на офиса
    •          0885005159 – Рая Попова ( за записване и въпроси, свързани с договорите, място на отпътуване, внасяне на капаро)
    • Преди да изпратите капаро, моля да се свържете с ТА ,,Ирбис 0”, за да се уверите, че има свободни места
    • Програмата е примерна и може да претърпи промени при възникване на непредвидени обстоятелства по време на пътуването или непланирано забавяне на групата при посещение на обектите.
    • Пътуването се осъществява при минимум 35 туриста.Необходими документи:
    • Лична карта за лица, навършили 14г.
    • Международен паспорт за лица, ненавършили 14г.
  • За непълнолетни лица, които пътуват без родители или с един родител се изисква нотариално заверена декларация от липсващия родител за съгласие детето да пътува в чужбина ( оригинал и ксерокопие)

 

  • При починал родител се показва смъртен акт ( оригинал и ксерокопие).

 

 

Comments are closed.

 

разработено от creativedesign.bg